Χρυσό τρίποντο για την ΕΝΠ με Βαρέλα και ανατροπή στο 90'!

Μεγάλη νίκη για την ΕΝΠ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βαρέλα. Κέρδισε 2-1 την ΑΕΚ με ανατροπή, με δυο γκολ του Ουρουγουανού που πρώτα στο 38' ισοφάρισε το γκολ του Ναράνχο (18') και έπειτα στο 90' χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Πολύ καλύτερη η ομάδα του Γιανέφσκι στο δεύτερο μέρος, είχε αρκετές φάσεις, δοκάρι και δίκαια έφτασε στο νικητήριο γκολ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-4' Επικίνδυνη σέντρα του Θεοδώρου, ο Τόνιο με γροθιά πρόλαβε προ του Ρουσιά

-9' Ωραίος συνδυασμός και πάσα του Τέτε στον Ναράνχο, ο οποίος έκανε την προβολή από κοντά, κόρνερ η μπάλα. Από το ριπλέι φαίνεται να υπάρχει οφσάιντ την στιγμή της πάσας προς τον Τέτε, ήταν ελαφρώς μπροστά

-14' Στο έδαφος ο Τέτε και διαμαρτυρίες από τον Ηλία Χαραλάμπους. Ο Ισπανός δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Aμπαρτζουμιάν

-15 λεπτά στο παιχνίδι. Κρατά μπάλα η ΑΕΚ και "ψάχνεται"

-18' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Χέφελ έδωσε ωραία στον Ναράνχο που νίκησε τον Κλέιμαν στο τετ-α-τετ και σκόραρε στο ντεμπούτο του

-25 λεπτά. Ελέγχουν απόλυτα οι φιλοξενούμενοι

-29' Κάρτα στον Θάντι για φάουλ στον Θεοδώρου, ήταν στο όριο και θα χάσει το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ

-Έπεσε ο ρυθμός μετά το γκολ, δεν υπάρχουν φάσεις

-33' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ουντότζι. Δύσκολη φάση για τον βοηθό

-38' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ριέρα σέντραρε από αριστερά, ο Βαρέλα κινήθηκε "πίσω" από την άμυνα, εκμεταλλεύτηκε το κενό και σκόραρε από κοντά. Είχε ανέβει τα τελευταία λεπτά η ΕΝΠ και το εκμεταλλεύτηκε

-40' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ρουσιάς, ήταν ελάχιστα μπροστά τη στιγμή της μπαλιάς

-42' Απειλεί μετά από ώρα η ΑΕΚ, μεγάλη ευκαιρία. Ο Ιωάννου γέμισε, ο Ναράνχο έκανε υπό πίεση την κεφαλιά και ο Κλέιμαν δύσκολα έστειλε σε κόρνερ

-43' Κίτρινη στον Χέφελ για δυνατό φάουλ στον Βαρέλα

-45' Τελική για την ΕΝΠ με σέντρα του Ριέρα από φάουλ, ο Μπαρμπόσα έκανε τη κεφαλιά, μπλόκαρε ο Τόνιο

-45' Μεγάλο λάθος από τον Βαλλιάνο που πήγε να πασάρει στον Κλέιμαν, ο Ναράνχο έκλεψε και πλάσαρε από κοντά αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο στο Παραλίμνι. Ωραίο ματς με καλό ρυθμό μέχρι στιγμής. 62%-38% η κατοχή για την ΑΕΚ

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-49' Σουτ του Βαρέλα από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω η μπάλα

-52' Ακόμα μια τελική για την ΕΝΠ, με τον Θεοδώρου να γλιστρά και να σουτάρει ψηλά

-Καλύτερη η ομάδα του Γιανέφσκι στα πρώτα δέκα λεπτά της "επανάληψης"

-55' Κάρτα στον Ριέρα για δυνατό μαρκάρισμα στον Χέφελ. Ήταν στο όριο και χάνει το ματς με τον Απόλλωνα

-59' Κίτρινη και στον Βαλλιάνο, τέταρτη στο ματς. Για τάκλιν στον Τέτε

-61' Κόρνερ του Ριέρα, κεφαλιά του Aμπαρτζουμιάν από δύσκολη γωνία, λίγο έξω η μπάλα

-62' Πρώτη κίνηση από τον Ηλία Χαραλάμπους που δεν είναι ευχαριστημένος. Ο Ακοράν στη θέση του Χέφελ

-70 λεπτά με την ΕΝΠ να παραμένει καλύτερη στο δεύτερο μέρος. Εντελώς ακίνδυνη η ΑΕΚ

-71' Ο Σαντίκ στη θέση του Ρουσιά, κάνει ντεμπούτο ο έμπειρος στράικερ

-72' Ντεμπούτο και για τον Γκολομπάρτ στην ΑΕΚ, παίρνει τη θέση του Θάντι

-72' Ζητάνε πέναλτι για χέρι του Πλάνας οι παίκτες της ΕΝΠ. Δεν κάνει κίνηση ο αμυντικός της ΑΕΚ, κολλημένο στο σώμα το χέρι του

-75' Ανοικτό το παιχνίδι, με καλό ρυθμό. Θέλουν και οι δυο ομάδες το γκολ της νίκης. Παραμένουν πιο επικίνδυνοι οι βυσσινί

-78' Σέντρα του Βαλλιάνου, κεφαλιά του Ουντότζι που αφέθηκε αμαρκάριστος, δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-82' Ο Κίβενι στη θέση του Ιωάννου

-83' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ με τον Aμπαρτζουμιάν από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να σκοράρει

-86' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Κίβενι

-87' Κίτρινη στον Φερνάντεθ για φάουλ στον Θεοδώρου από πίσω

-88' Καλή φάση για την ΑΕΚ με συρτό σουτ του Κίβενι να πάει λίγο έξω

-90' ΓΚΟΛ 2-1 η ΕΝΠ. Ξανά ο Βαρέλα το γκολ! Ο Σαντίκ έκανε σέντρα από δεξιά, ο Βαρέλα νίκησε τους αμυντικούς της ΑΕΚ και σκόραρε εξ επαφής με κεφαλιά

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κίτρινη στον Aμπαρτζουμιάν

-94' Ο Ατζίρι στη θέση του Θεοδώρου

-95' Ο Μουλαζίμης στη θέση του Βαρέλα

-96' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς, χάνει και αυτός το παιχνίδι με τον Απόλλωνα

-97' Τέλος, σπουδαίο τρίποντο για την ΕΝΠ που ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Aμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Βαρέλα, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου (94' Ατζίρι), Ουντότζι, Ρουσιάς (71' Σαντίκ)

-Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Ανδρέου, Κοσμάς, Μαϊσουράτζε, Κυριάκου, Κολοκούδιας

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι (72' Γκολομπάρτ), Τρουγιόλς, Τέτε, Χέφελ (62' Ακοράν), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (82' Κίβενι), Πλάνας, Σάστρε, Ναράνχο

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς, Φιόλιτς, Αναστασίου, Ράσπας, Κωνσταντίνου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα, Βαλλιάνος, Σπόλιαριτς / Θάντι, Χέφελ, Φερνάντεθ