Τρικυμία η Ένωση στην πρεμιέρα της

Ονειρική αρχή πραγματοποίησε η Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» με 5-3.  Επιβλητική η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά των «βυσσινί» και έφυγε με το διπλό. Άρεσε ο Κίνγκλσει και γενικότερα η μεσοεπιθετική γραμμή. - Βαριά ήττα για την ΕΝΠ, που πρεπει να βελτιώσει πολλά πράγματα.

Τα στιγμιότυπα:

Διαβάστε και πως εξελιχθηκε το παιχνίδι...

ΠΗΓΗ:kerkida.net

Αποχωρεί ο Ρασμούσεν λόγω τραυματισμού με 10 η ΕΝΠ.

Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

85΄ΓΚΟΛ η Ένωση με τον Αμπαρτζουμιάν για το 3-5!

78΄ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού το 2-5. Άψογο τελείωμα από τον Καμερουνέζο.

72' Διακοπή για νερό

70΄Δοκάρι για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλει.

60' ΓΚΟΛ για την Ένωση που μειώνει σε 2-4. Ο Ρασμούσεν με κεφαλιά πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την "βυσσινί" φανέλα.

55΄ Κίτρινη ο Αμπαρτζουμιάν

52' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα που κάνει το 1-4. Σκόρερ ο Κίνγκσλει που έφυγε μόνος με τον Κλέιμαν και κατάφερε να σκοράρει.

Κίτρινη ο Κορέια

48' Σουτ από τον Αμπαρτζουμιάν, έδιωξε η "ερυθρόλευκη" άμυνα.

Έναρξη στο Β΄ Ημίχρονο

Tέλος ημιχρόνου

Πελαγοδρομεί στο ανασταλτικό κομμάτι η ΕΝΠ. Κάθε αντεπίθεση της Νέας Σαλαμίνας μυρίζει γκολ.

45+7' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κωστή. Άψογος συνδυασμός από την ομάδα του Πουρσαϊτίδη που κάνει το 1-3.

44' Κίτρινη στον Εκίθα

ΓΚΟΛ για τους Ερυθρόλευκους! 1-2 με τον Τιάγκο.

43΄ Πέναλτι για την Νέα Σαλαμίνα

Επανέναρξη στον αγώνα. Έντεκα λεπτά οι καθυστερήσεις.

35' ΓΚΟΛ για την Ένωση με τον Γιάννη Πίττα! Ο Κύπριος εξτρέμ τρύπωσε στην καρδιά της περιοχής των ερυθρολεύκων και "τσίμπησε" την μπάλα προλαβαίνοντας την έξοδο του Βεσελόφσκι κάνοντας το 1-1.

30' Εντυπωσιακή προσπάθεια του Πίττα μέσα στην περιοχή, να σταματάει υποδειγματικά την μπάλα, να επιχειρεί το σουτ με το αριστερό αλλά η προσπάθεια του πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

26' Πολύ μεγάλη φάση για την ΕΝΠ με τον Ολίβα να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας να κάνει το σουτ αλλά ο Βεσελόφσκι κάνει μεγάλη απόκρουση

20' Προσπαθεί να γίνει πιο επιθετική η ΕΝΠ αλλά η Νέα Σαλαμίνα είναι καλά οργανωμένη και ανακόπτει κάθε προϋπόθεση

18’ Η Νέα Σαλαμίνα πιέζει ψηλά μη αφήνοντας  την ΕΝΠ να δημιουργήσει φάσεις. Ό,τι καλύτερο για τους γηπεδούχους ήταν δύο κερδισμένα κόρνερ.

13' Ο Κωστή με έξοχη πάσα έβγαλε μόνο τον Ελουντού ο οποίος έφυγε τετ-α-τετ αλλά η φάση σταμάτησε ως οφ-σάιντ.

11’ Φοβερή απόκρουση του Κλέιμαν σε μακρινό σου του Κορέια.

9' Ιδανικό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που στην πρώτη τους τελική προσπάθεια πέτυχαν γκολ. Η ΕΝΠ προσπαθεί ν' αντιδράσει αλλά για την ώρα δεν έχει γίνει απειλητική.

3' ΓΚΟΛ  0-1 η Νέα Σαλαμίνα ανοίγει το σκορ. Μετά από φάση διαρκείας και ωραίο συνδιασμό από αριστερά οι ερυθρόλευκοι ανοίγουν το σκορ με τον Τιάγκο.  Ο Κλέιμαν έδιωξε δύο φορές αλλά η άμυνα δεν αντέδρασε σωστά.

Έναρξη αγώνα...

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (Βαλιάνος 71'), Ρίλεϊ, Εκίθα, Ενόχ, Σερμπάκοφ (Φράγκου 46'/Κοσμάς 70'), Ζάρατε, Πίττας, Ουντότζι, Ρασμούσεν.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Ντομίνγκεζ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Κορέια, Μιντίκκης, Κωστή, Μαργκάσα, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνγκσλει (Σικόρσκι 81')

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Νικόλας Νεοκλέους, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Τηλέμαχο Τηλεμάχου.

**ΕΝΠ και Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησαν πέρσι με το ίδιο αποτέλεσμα. 1-1 η ΕΝΠ με τον Διγενή Ορόκλινης εκτός (Β'Κατηγορία) και η Νέα Σαλαμίνα 1-1 με την Ανόρθωση εντός.

**Στην 11άδα της ΕΝΠ όλοι πραγματοποιούν ντεμπούτο αφού όλοι είναι νεοαποκτηθέντες.

**Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες ήταν στις 13 Φεβρουαρίου του 2016.  Ο αγώνας εξήλθε ισόπαλος  2-2.

**Διαβάστε και.. αυτό: 11 χρόνια!! (ΕΝΠ-Σαλαμίνα)