Σπουδαίο διπλό η Ένωση στη Δερύνεια

Η ΕΝΠ, πήρε το ζητούμενο κόντρα στην Αναγέννηση καθώς πέτυχε σπουδαίο διπλό με το στενό 1-0 χάρις το γκολ του Κοτσώνη στο 73ο λεπτό. Με αυτή την υπερπολύτιμη νίκη οι "βυσσινί", έφτασαν τους 29 βαθμούς και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Στην 12η με 12 βαθμούς έμεινε η Αναγέννηση που το προσπάθησε αρκετά στο παιχνίδι.

Ο συντάκτης του kerkida.net Σταύρος Παπαδημητρίου βρέθηκε στο κοινοτικό στάδιο Δερύνειας και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του ματς...

Έναρξη...

5' Πεντάλεπτο στο ματς, με την ΕΝΠ να έχει την κατοχή και να δοκιμάζει να επιτεθεί κυρίως από αριστερά. Αμύνεται σωστά η Αναγέννηση

6' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ! Σέντρα του Μπούριτς από δεξιά, κεφαλιά του Ντούμπαγιτς, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κασιάκκη!

10' Δοκιμάζει να παίξει άμεσα με μακρινές μπάλες στον κενό χώρο για να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του Μιχάλη Χαραλάμπους η Αναγέννηση

19' Τρομερή ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Κασιάκκης με τα πόδια δεν έδιωξε σωστά, ο Ηλία έβαλε την κόντρα, η μπάλα στρωθηκε στον Ντούμπαγιτς ο οποίος από κοντά πλάσαρε σε κενή εστία αλλά έστειλε την μπαλα έξω

21΄ Σωτήρια επέμβαση του Κοτσώνη, πριν ο Χαραλάμπους... εκτελέσει από κοντά. Πολύ καλή προϋπόθεση για την Αναγέννηση

25΄ Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση και έχει ισορροπήσει το παιχνίδι, μετά το δυνατό ξεκίνημα της ΕΝΠ

35' Δυσκολεύεται πολύ μεσοαμυντικά η ΕΝΠ, το πρέσινγκ της Αναγέννησης οδηγεί σε πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή.

vh

44' Τρομερή ευκαιρία για την Αναγέννηση! Ο Βαλλιάνος μπήκε ωραία στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα. Ο Χαραλάμπους δεν μπόρεσε να κάνει σωστά την προβολή απ' την μικρή περιοχή και η μπάλα έφυγε έξω!

45' Tέλος ημιχρόνου...

Σχόλιο ημιχρόνου: Το πρώτο μισό του Α' ημιχρόνου ανήκε στην ΕΝΠ που έφτιαξε τις ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Στο δεύτερο μισό ανέβηκε η Αναγέννηση και με την πίεση που άσκησε ήταν η ομάδα που στεκόταν καλύτερα.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου...

49' Πρώτη τελική στο Β' μέρος και αυτή είναι για την ΕΝΠ. Εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, αρκετά άστοχη η κεφαλιά του Ντούμπαγιτς

50' Απαντά στις τελικές η Αναγέννηση. Σέντρα του Θεράποντος από δεξιά, κεφαλιά του Χαραλάμπους, ο Βεσελόφσκι μπλοκάρει σταθερά.

62' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Βαλλιάνου και σέντρα - σουτ, η μπάλα πέρασε παράλληλα απ' την εστία του Βεσελόφσκι.

65' Έχει κυριαρχήσει η Αναγέννηση στα τελευταία λεπτά, δημιουργεί κυρίως από αριστερά με τον ορεξάτο Βαλλιάνο. Χωρίς κυκλοφορία και δημιουργία η ΕΝΠ.

73' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ! Κόντρα στην ροή του αγώνα η ΕΝΠ σκοράρει με τον Κοτσώνη! Γαβριήλ και Κοτσώνης συνεργάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να κάνει το πλασέ. Ο Κασιάκκης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Κοτσώνης πήρε το... ριμπάουντ και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το 1-0!

κηω

80' Αδύναμο πλασέ από τον Ηλία, σταθερά ο Κασιάκκης.

90+3' Η ευκαιρία του αγώνα! Πλασέ του Οκόχ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα, ο Βεσελόφσκι ήταν εξουδετερωμένος αλλά ο Πότσι έδιωξε κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή!

90+3' Τέλος αγώνα...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αναγέννηση: Κασιάκκης, Λογκόμπε, Σ. Χριστοδούλου, Χαραλάμπους, Άκπαν, Οκόχ, Ελευθερίου, Χαπέσιης, Αντωνίου, Θεράποντος, Βαλλιάνος

Στον πάγκο: Μάστρου, Δ.Χριστοδούλου, Στασή, Κράτζα, Κουβάρου, Λ.Χριστοδούλου, Ζανής, Άσπρου, Παντελή

ΕΝΠ: Βεσελόφσκι, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντούμπαγιτς, Κωνσταντίνου, Ηλία, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μπούριτς, Ντρέκσα

Στον πάγκο: Κουτσού, Πότσι, Κατσιάρης, Μέιρα, Κολοκούδιας, Χαραλάμπους, Οκκαρίδης, Βικάριο, Γαβριήλ