Σαλαμίνα - ΕΝΠ: "Μοιρασιά" μέσω... αέρος!

Συναρπαστικό παιχνίδι στο "Αμμόχωστος", με Νέα Σαλαμίνα και ΕΝΠ να τα δίνουν... όλα και να φεύγουν απ' το γήπεδο παίρνοντας από ένα βαθμό. Η Ένωση σκόραρε πρώτη με τον Αμπαρτζουμιάν (51') και η Νέα Σαλαμίνα απάντησε με τον Κίνγκσλεϊ (87'), για το τελικό 1-1. Και τα δύο γκολ ήρθαν με εξαιρετικές κεφαλιές απ' τους σκόρερ των δύο ομάδων. Άτυχη η Ένωση αφου είχε δύο δοκάρια.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

-Έναρξη.

-3' Φοβερή ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Ριέρα είδε την κίνηση του Βαρέλα και τον τροφοδότησε με κάθετη πάσα, αυτός έκανε το γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής αλλά ο Ρουσιάς δεν βρήκε καλά την μπάλα από πολύ κοντά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

-7' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, με επιθετική διάθεση και οι δύο ομάδες, πάνω - κάτω η μπάλα.

-9' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Ριέρα για επικίνδυνο φάουλ στον Ελουντού.

-10' Εκτέλεση φάουλ απ' τον Κορέια, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κλέιμαν. "Απάντησε" στις ευκαιρίες η Νέα Σαλαμίνα.

-15' Δύο μαζεμένα κόρνερ για την ΕΝΠ από αριστερά, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-20' Εναλλασσόμενη η υπεροχή στον χώρο του κέντρου, κάθε ομάδα έχει από ένα δίλεπτο - τρίλεπτο που κρατά μπάλα και προσπαθεί να επιτεθεί.

-24' Σουτ του Σαν Ρομάν από καλή θέση εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

-32' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Κόρνερ του Ριέρα, κεφαλιά του Ουντότζι από καλή θέση, μπλοκάρει ο Κίσσας.

-40' Ο ρυθμός παραμένει καλός αλλά απουσιάζουν οι ευκαιρίες απ' το ματς.

-42' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ελουντού και Σαν Ρομάν συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος σέντραρε αλλά ο Σίμπσον δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι.

-Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο

-48' Επικίνδυνη σέντρα του Ουντότζι, η μπάλα παράλληλα της εστίας, ο Σαν Ρομάν κάνει σωτήρια κεφαλιά σε κόρνερ προ του Βαρέλα!

-50' Τρομερό σουτ του Ρουσιά η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι! Άτυχη η ΕΝΠ, φοβερό σουτ του Κύπριου φορ.

-51' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 0-1 με τον Αμπαρτζουμιάν! Κόρνερ του Ριέρα στο πρώτο δοκάρι, ο Αρμένιος με εξαιρετική κεφαλιά, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Άπιαστη κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν που την έστειλε στο "παραθυράκι" του Κίσσα.

-56' Στημένη μπάλα για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από φάουλ του Ριέρα στον Ελουντού. Ο Μαριάνοβιτς εκτέλεσε η μπάλα στα σώματα.

-59' Στο έδαφος ο Ελουντού που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Αποκόμισε το πρόβλημα από την μονομαχία με Ριέρα.

-60' Ο Σιαθάς παίρνει τη θέση του Ελουντού που δεν μπορεί να συνεχίσει.

-62΄ Δεύτερο δοκάρι για την ΕΝΠ μετά από προσπάθεια του Ρουσιά, ο Σέζαρ άθελα του έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κίσσα.

-63΄ Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Σαν Ρομάν γέμισε στη περιοχή, ο Μαριάνοβιτς κατέβασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, το σουτ πάνω από την εστία.

-68' Μέσα ο Μαουρίσιο, εκτός ο Σαν Ρομάν.

-70' Πιο απαιτητική η Νέα Σαλαμίνα, ψάχνει την ισοφάριση. Η ΕΝΠ παίζει έξυπνα, αμύνεται και προσπαθεί στη κόντρα να απειλήσει.

-74' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ρουσιά, μπήκε στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το γύρισμα.

-75' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Μαϊσουράντζε αντί Ουντότζι.

-77' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα έξω σε κόρνερ.

-80' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Μαουρίσιο από δεξιά, από κοντά έκανε την προβολή ο Σίμπσον αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν.

-82' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κουμής αντί Βαρέλα.

-84' Κίτρινη στον Μαουρίσιο για δυνατή προβολή στον Σπόλιαριτς.

-87' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ! Τραγικό λάθος απ' τους παίκτες της ΕΝΠ έξω απ' την περιοχή τους, άφησαν στον Κορέια ο οποίος έχοντας την μπάλα στο αριστερό σέντραρε και ο Κινγκ με το κεφάλι νίκησε τον Κλέιμαν από κοντά για το 1-1!

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Κοντά στην ανατροπή η Σαλαμίνα. Κόρνερ του Μαριάνοβιτς, κεφαλιά του Λαμπότ, ελάχιστα έξω.

-91' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κολοκούδιας αντί Θεοδώρου.

-Τέλος αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σέζαρ, Νουρ, Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ, Σαν Ρομάν (Μαουρίσιο 68'), Κωστή (Μαριάνοβιτς 55'), Λαμπότ, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (Σιαθάς 59').

Στον πάγκο οι Βεσελόφσκιμ Φουστάρ, Μαριάνοβιτς, Μαουρίσιο, Ρέινολντς, Παναγή, Σιαθάς, Δημητρίου, Νικολάου.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα (82'Κουμής), Θεοδώρου (91'Κολοκούδιας), Ουντότζι (75'Μαϊσουράντζε), Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς.

Στον πάγκο οι Πέτρου, Μουλαζίμης, Στάροκιν, Κουμής, Αγγελή, Ανδρέου, Κοσμά, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαουρίσιο / Ριέρα.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας