Νίκησε την Αλκή (5-0) κι ελπίζει!

enpgoaltofasΗ ΕΝΠ πανηγύρισε την μεγαλύτερη φετινή νίκη της, με 5-0 σε βάρος της Αλκής, πήρε βαθιά... ανάσα και περιμένει το αποτέλεσμα στην εντός έδρας αναμέτρηση του Άρη με αντίπαλο την Ομόνοια. Οι «βυσσινί»… καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ από Ιμπραίμι (21’, 25’) και Τόφα (42’) και στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους, με άλλα δύο γκολ από Τζεμάχ (80’) και Ανγκούλο (91’).
Η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που… καιγόταν για κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης και έψαξε το γρήγορο γκολ που θα διευκόλυνε το έργο της. Ο Ανγκούλο (5’, 6’) και ο Ιμπραίμι δεν τα κατάφεραν, ωστόσο ο Σκοπιανός επιθετικός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγο αργότερα (21’) και να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Απαλλαγμένοι από το άγχος οι «βυσσινί» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με τον Ιμπραίμι να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα απέκτησαν αέρα δύο τερμάτων (25’). Λίγο πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου (42΄) ο Τόφας… παρέλαβε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και διαμόρφωσε το 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι σκόρερ έτρεξαν και αφιέρωσαν τα γκολ στον προπονητή τους, Νίκο Ανδρονίκου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί φυσιολογικά έπεσαν και το μόνο που άλλαξε ήταν η έκταση της νίκης της παραλιμνίτικης ομάδας. Ο Τζεμάχ με κεφαλιά δέκα λεπτά πριν το τέλος πέτυχε το 4-0 και ο Ανγκούλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΕΝΠ (Νίκος Ανδρονίκου): Μάστρου, Τσιακλής, Καντέρο, Γκάβριτς, Τσιγκουίνι, Κοσμά, Ντε Σόουζα (62’ Κολάνης), Γουίλιαμ (46΄ Κουμής), Τόφας (72’ Τζεμάχ), Ανγκούλο, Ιμπραίμι.
Αλκή (Κώστας Καϊάφας): Στυλιανού (46΄ Ανδρέου), Χριστούδιας, Χριστοφίδης (32΄ Φραγκέσκου), Κονομής, Χριστοφή, Φυλαχτού, Κυπριανού, Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Λίλλης, Δημητρίου
Διαιτητές: Κώστας Νικολάου (Δώρος Τούρος, Χριστάκης Σπανός, Αβραάμ Τσούκκας)