Νίκη...ανάσα της ΕΝΠ επί του Ολυμπιακού (3-0)

Σπουδαία νίκη (3-0) που την ξεκολλά από την προτελευταία θέση πέτυχε η ΕΝΠ. Σαντίκ και Ουντότζι καθόρισαν το τελικό 3-0. Μεγάλο αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιανέφσκι, βαριά ήττα για το συγκρότημα του Πάμπου που στα τελευταία 15 λεπτά κατέρρευσε. Νέο ραντεβού από βδομάδας για τις δυο ομάδες. Στους 22 βαθμούς οι «βυσσινί» στους 24 βαθμούς ο Ολυμπιακός που πλέον δεν νιώθει καθόλου άνετα.

Το live από την ιστοσελίδα kerkida.net:

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Πρώτα λεπτά στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή...

- 7' Δυνατό σουτ του Αζουλάο εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Κλέιμαν

- 9' Κίτρινη κάρτα στον Βαγγέλη Κυριάκου, ανέκοψε αντεπίθεση ο Κύπριος μπακ.

- 14' Προσεκτικές και οι δυο ομάδες...

- 17' Πρώτη τελική για την ΕΝΠ, ο Κουμής με υπέροχη ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ, μάζεψε ο Βελλίδης

- 20' O Aζουλάο μπήκε στη περιοχή, έδωσε στον Βινίσιους που ήταν σε πλεονεκτική θέση, σωτήρια παρέμβαση του Μπαρμπόσα.

- 25' Χαμηλός ρυθμός στο ματς, απουσιάζει η μεγάλη φάση.

- 29' Γυριστό σουτ του Ριέρα εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

- 36' Στημένη φάση για την ΕΝΠ, ο Ριέρα το φάουλ, ο Μπάλαζιτς παίρνει το κεφάλι, στην αγκαλιά του Βελλίδη η μπάλα.

- 38' Kίτρινη στον Σαντίκ

- 43' Κακό το πρώτο ημίχρονο από πλευράς θεάματος...

- 45' Διαμαρτυρίες Ολυμπιακού για πέναλτι του Μπάλαζιτς στον Κα. Ο Αφρικανός έπεσε στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Σλοβένο. Η φάση ξεκινά με τον Κα να είναι πιο μπροστά, λανθασμένα δεν δόθηκε οφσάιντ, στη συνέχεια υπάρχει μια επαφή του Μπάλαζιτς αλλά ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ημίχρονο

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Στημένη μπάλα για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο, κοντινή εκτέλεση ο Οικονομίδης έπιασε το σουτ, η μπάλα στα σώματα και απομάκρυνση από την "βυσσινί" άμυνα.

- 49' Κίτρινη στον Αζουλάο

- 52' Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή της ΕΝΠ, ο Ντουβεντρού το χλιαρό σουτ, ο Κλέιμαν πήγε να χάσει τη μπάλα, με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε προ του Αζουλάο.

- 54' Γλιστράει ο Σαμπίνια και ο Μουλαζίμης μόνος από τα δεξιά της περιοχής πήγε να γυρίσει κόβει σε κόρνερ ο Βινίσιους.

- 55' Δοκάρι η ΕΝΠ, ο Μπάλαζιτς στο δεύτερο δοκάρι από πολύ κοντά σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Βελλίδη!

- 57' Απρόσεκτο πάτημα του Κουμή στον Κίκο, κίτρινη από τον Λούκα Σωτηρίου. Χάνει το επόμενο παιχνίδι της ΕΝΠ ο Κύπριος χαφ.

- 60' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, ο Ντουβεντρού έφυγε μόνος από πλάγια θέση, παράλληλη κακή πάσα προς τον Αζουλάο, ο Κίκο έκανε το σουτ, πολύ άστοχο.

- 62' Άνοιξε το παιχνίδι, η μπάλα πάνω-κάτω...

- 66' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΝΠ. Μονομαχία Βαρέλα και Βινίσιους, στο έδαφος ο ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ και πέναλτι από τον Λούκα Σωτηρίου. Η φάση θα αναλυθεί από τον ΡΕΦΙΝΙΟ.

- 67' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 1-0. Ο Σαντίκ ευστοχεί από τα 11 βήματα.

- 71' Προσπάθεια του Αζουλάο να σκοράρει με το κεφάλι, διώχνει ο Κλέιμαν.

- 79' Σουτ του Κα εκτός περιοχής, εύκολα ο Κλέιμαν

- 82' Δυνατό φάουλ του Κίκο, κίτρινη και χάνει το επόμενο ματς

- 83' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 2-0. Ο Ουντότζι!!! Στημένο του Ριέρα, ο Ουντότζι σηκώθηκε και με το κεφάλι έκανε το 2-0.

- 90+1' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 3-0. Ο Σαντίκ!!! Δυνατό σουτ εκτός περιοχής, δεν μπορεί ο Βελλίδης και 3-0.