Μπάσκετ: Ήττα της Remedica ΕΝΠ από τον Κεραυνό

To έκτο σερί ροζ φύλλο πέτυχε ο Κεραυνός κερδίζοντας στην έδρα του την Remedica ENΠ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. H ομάδα του Στροβόλου, η οποία προπορεύεται στη βαθμολογία, έφθασε τους 37 βαθμούς και πάει ως πρώτη στα ημιτελικά, ενώ το συγκρότημα του Παραλιμνίου με 32 βαθμούς είναι στην τρίτη θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 25 πόντους (7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο Κεραυνός πήρε κεφάλι του σκορ από την αρχή του παιχνιδιού και στο 1′ το τρίποντο του Ροζέλ έφερε το 8-0, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (20-9) στο 7′ με τρίποντο του Κορωνίδη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-13.

Στο 12′ μετά από πέντε σερί πόντους του Κινγκ οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 29-15, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 16′ μετά από καλάθια των Ρόμπινσον και Φέργκιουσον (33-28). Στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (38-32).

Ο Κεραυνός κράτησε το υπέρ του προβάδισμα, διευρύνοντας το μάλιστα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτο, ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στους 12 πόντους (59-47). Στο 34′ ο Κεραυνός με τρίποντο του Ροζέλ ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (70-53), με την ομάδα του Παραλιμνίου ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος να πλησιάζουν στους τέσσερις μετά το τρίποντου Ίνγκραμ (71-67). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους και με τις βολές του Ροζέλ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκαναν το 78-72 και πήραν το 17ο έβδομο ροζ φύλλο τoυς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 38-32, 59-47, 78-72