Καλή η ΕΝΠ μπορούσε το κάτι παραπάνω!

Την νίκη με 0-2 πήρε στο «Τάσος Μάρκου» ο Απόλλωνας, επιστρέφοντας στις νίκες. Η Ένωση είχε καλά διαστήματα στο παιχνίδι, έχασε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο τα γρήγορα γκολ των φιλοξενουμένων καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Ο Σκέμπρι άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, ενώ ο Περέιρα 3 λεπτά μετά έκανε το 0-2

Μετά από αυτή την νίκη, ο Απόλλωνας πήγε στους 25 βαθμούς, ενώ η Ένωση έμεινε στους 10.

Με 10 παίκτες από το 84ο λεπτό ήταν η Ένωση μετά την αποβολή του Κολοκούδια.

Το παιχνίδι:

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Απόλλωνας που έχασε κάποιες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ενώ έδειξε πως έψαχνε το γρήγορο γκολ που θα απλοποιούσε το παιχνίδι του.

Κατάφερε να φτάσει σε αυτό το γκολ στο 16ο λεπτό με τον Σκέμπρι, ο οποίος από κοντά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά από σέντρα του Σουμά. Μάλιστα 3 λεπτά μετά ο Περέιρα έκανε το 0-2 με προβολή μετά από πάσα του Πέδρο και απλοποίησε τα πράγματα.

Η Ένωση προσπάθησε στην συνέχεια να αντιδράσει και έφτιαξε μερικές προϋποθέσεις, με το δοκάρι στο 30ολεπτό από τον Κυριάκου να ξεχωρίζει, ενώ μετά από 2 λεπτά χάθηκε καλή ευκαιρία με τον Ουντόζι. Η Ένωση έχασε νέα ευκαιρία στο 38΄με τον Ρασμούσεν να κάνει το σουτ και τον Κίσσα να παραχωρεί το κόρνερ.

Ουσιαστικά η Ένωση από το 30 και έπειτα έχασε ένα σωρό ξεκάθαρες ευκαιρίες και θα μπορούσε να μειώσει, ενώ ο Απόλλωνας που μέχρι το 30 κυριαρχούσε, έριξε το ρυθμό και η Ένωση έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη Απόλλωνας και Ένωση έχασαν από μια ευκαιρία στο ξεκίνημα, ωστόσο στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε αρκετές φάσεις. Οι 2 ομάδες πάλευαν αρκετά το παιχνίδι ενώ ο κακός αγωνιστικός χώρος έπαιζε την δική του σημασία.

Στο 84΄ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με το σουτ του Ριέρα να πηγαίνει έξω! Οι της Ένωσης ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ. Ο Κολοκούδιας δέχτηκε αρχικά την κίτρινη για διαμαρτυρίες και στην συνέχεια δέχτηκε απευθείας κόκκινη αφού κάτι φάνηκε να είχε πει στον Τράττο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

90+4- O Κίσσας απέκρουσε την εκτέλεση φαουλ του Ριέρα.

84- Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με το σουτ του Ριέρα να πηγαίνει έξω! Οι της Ένωσης ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ρομπέρζ. Ο Κολοκούδιας δέχτηκε αρχικά την κίτρινη για διαμαρτυρίες και στην συνέχεια δέχτηκε απευθείας κόκκινη!

72- Χωρίς την μεγάλη φάση εδώ και αρκετή ώρα το παιχνίδι. Παλεύουν το παιχνίδι και οι 2 ομάδες.

57-Άστοχο σουτ απο τον Ουντόζι.

53- Kαλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα με την κεφαλιά του Σκέμπρι να πηγαίνει πάνω απο τα δοκάρια.

50-Το σουτ του Περέιρα σταματά εύκολα στον Κλέιμαν.

46- ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45- Zήτησε πέναλτι για χέρι η Ένωση.

38- Μαζεμένες ευκαιρίες για την Ένωση!

38- Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση! Ο Ρασμούσεν απο κοντά κάνει το σουτ, ο Κίσσας παραχωρεί το κόρνερ!

34-Κοντινό σουτ απο τον Κουμή, πάει έξω.

32- Nέα ευκαιρία για την Ένωση! Σουτ του Ουντόζι σταματά στον Σουμά!

30- ΔΟΚΑΡΙ για την Ένωση! Ο Αντρέας Κυριάκου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

24-Σουτ απο τον Ρασμούσεν, στο πρόσωπο του Χάμπου και πάει κόρνερ.

22- Σουτ του Σαρδινέρο πάει πάνω απο τα δοκάρια.

19- ΓΚΟΛ! Ο Περέιρα απο κοντά κάνει την προβολή και πετυχαίνει το 0-2 μετά απο πάσα του Ζοάο Πέδρο.