Ήταν...Ενωσάρα και κέρδισε

Η ΕΝΠ στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Σιβιέρο στον πάγκο της ομάδας σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 3-1 της Δόξας στο Μακάρειο.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής η ομάδα του Παραλιμνίου ξεκίνησε με δύο γκολ του Θεοδώρου (3′, 4′), η Δόξα μείωσε με τον Λουίς Κάρλος (37′), με τον Κυριάκου (57′) να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Eικόνα του αγώνα

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ΕΝΠ που πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Θεοδώρου να σημειώνει δύο γκολ.

Το προβάδισμα των Βυσσινί ώθησε την Δόξα να ανέβει χωρίς όμως να δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στην άμυνα της ΕΝΠ. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να φτιάχνουν ευκαιρίες και κατάφεραν να νικήσουν τον Κλέιμαν στον 34΄όταν ο Λουίς Κάρλος επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής μειώνοντας σε 1-2.

Στο Β’ ημίχρονο η Δόξα ξεκίνησε με επιθετική διάθεση όμως η ομάδα του Παραλιμνίου με μία στημένη φάση κατάφερε να σημειώσει τρίτο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αγκίρι ο Ανδρέας Κυριάκου με κεφαλιά έκανε το 1-3… επαναφέροντας την διαφορά στς 2 γκολ.

Re-Play

Έναρξη αγώνα
3′ ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από διαγώνια κίνηση πίσω από την άμυνα ο Θεοδώρου αξιοποίησε την κάθετη ασίστ από τον Αγκίρι κάνοντας το 0-1.
4′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Θεοδώρου κάνει το 0-2! Ο Ριέρα στην περιοχή πασάρει στον Θεοδώρου που πλασάρει για το 0-2!
8′ Εκτέλεση κόρνερ για την Δόξα από τον Αλεξάνδρου, μαζεύει ο Κλέιμαν
12’Η Δόξα προσπαθεί να αντιδράσει όμως περιορίζεται σε φλύαρη κατοχή μπάλας…
24′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπραμπίγια, άουτ
27′ Δυνατό σουτ του Ασαμόα, η μπάλα πάνω από την εστία
34′ Σουτ από τον Ασαμόα, πέφτει και εξουδετερώνει ο Κλέιμαν!
37′ ΓΚΟΛ 1-2! Σουτ από τον Λουίς Κάρλος μετά από κεφαλιά του Καρλάο, 1-2. Ο Μπόλιεβιτς εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ προς τον Καρλάο που έστρεωσε την μπάλα στον Κάρλος ο οποίος με σουτ έκανε το 1-2.
39′ Αναγκαστική αλλαγή με τον Καλ Ροντρίγκεζ να αντικαθιστά τον Ριέρα
45’+1′ Ευκαιρία για την Δόξα, άουτ
Τέλος ημιχρόνου
Έναρξη Β’ ημιχρόνου46′ Σουτ από τον Καρλάο, αποκρούει ο Κλέιμαν
50′ Σουτ από τον Μπραμπίγια, άουτ
55′ Εκτέλεση φάουλ από τον Καλό, πάνω στο ανθρώπινο τείχος
56′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου να μπαίνει στην περιοχή, να βρίσκει χώρο όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Γκρεμσλ
57′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Ανδρέας Κυριάκου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ κάνει το 1-3!
62′ Σουτ από τον Καρλάο, αποκρούει ο Κλέιμαν
73′ Κεφαλιά από τον Βαλλιάνου μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, διώχνει σε κόρνερ ο Γκρεμσλ!
85′ Σουτ από τον Ίταλο εξουδετερώνει ο Κλέιμαν
90′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, ο Καρλίτος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Κλέιμαν.
90’+3′ Ο Κλέιμαν πέφτει και μαζεύει μετά από σουτ του Λουίς Κάρλος
Τέλος αγώνα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Κάρλος, Μπόλιεβιτς (Βαλέντε 63′), Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Τραϊτσέφσκι, Μιντίκκης, Καρλάο, Χριστοφή(Καρλίτος 34′), Μπραμπίγια(Ιτάλο 63′)

Στον πάγκο: Παρασκευά, Φιντέλι, Παπαφώτη, Δημοσθένους, Χαραλάμπους, Χατζηκωνσταντή.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Σκεπάνιακ, Αγγελή, Θεοδώρου ( 75′), Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Αγκίρι(Σταρόκιν 67′), Ριέρα(Ροντρίγκεζ 40′), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράντζε.

Στον πάγκο: Πέτρου, Μιτρέφσκι, Μουλαζίμης, Ρουσιάς, Κολοκούδιας, Κ. Κυριάκου.

Κίτρινες: Καλό 48′, Μπραμπίγια 62′,Ασαμόα 90′ (3η)/Μαϊσουράντζε 53′, Κυριάκου 54′, Κουμής 76′, Αμπαρτζουμιάν (3η)

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος