Επιστροφή στις νίκες για την ΕΝΠ! - Κέρδισε 2-1 την Πάφο

Επιστροφή στις νίκες για την ΕΝΠ, μετά από ένα δίμηνο! Οι βυσσινί κέρδισαν την Πάφο 2-1 με ανατροπή και ανέβηκαν στους 32 βαθμούς, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24' με αυτογκόλ του Κυριάκου, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα στο 33' με αυτογκόλ του Κβίντα και στο 49' ο Θεοδώρου εκμεταλλευόμενος σοβαρό λάθος του Ρούτκο, χάρισε την πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Η πρώτη νίκη με τον Σωτήρη Αντωνίου στον πάγκο, δίνει ψυχολογική ώθηση στην Ένωση και φυσικά το δικαίωμα να ελπίζει πως στο τέλος η πολύ δύσκολη προσπάθεια που κάνει για παραμονή, στο τέλος θα δικαιωθεί.

Δείτε το Live του αγώνα

-Ο Νικόλας Νεοκλέους σφυρίζει την έναρξη

-4' Ο Βαλακάρι γεμίζει με συρτή μπαλιά από δεξιά με χτύπημα φάουλ, σε κόρνερ ο Ουντότζι

-"Έφυγε" το πρώτο πεντάλεπτο χωρίς κάτι ιδιαίτερο

-7' Μπήκε επιθετικά η Πάφος που κέρδισε ήδη τρία κόρνερ

-9' Πρώτη τελική με τον Ρούτκο να είναι έτοιμος σε μια κεφαλιά του Ντένινγκ

-11' Κεφαλιά του Κυριάκου στο "δεύτερο" δοκάρι μετά από κόρνερ, πάει έξω

-13' Φάουλ για την ΕΝΠ σε εξαιρετικό σημείο, το κέρδισε ο Ουντόζι

-14' Ο Ουντόζι εκτελεί με βολίδα το φάουλ, βγάζει την απόκρουση ο Ρούτκο

-16' Σουτ του Μαρκόφσκι εκτός περιοχής, άστοχο

-19' Πλασέ του Ιρέπ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, πάει έξω

-20' Ο Ντένινγκ είδε τον Ρούτκο εκτός εστίας και πήγε να τον κρεμάσει σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, πάνω απ' τα δοκάρια η μπάλα

-Έφυγε το πρώτο 20λεπτο. Μετά το δυνατό ξεκίνημα της Πάφου, η ΕΝΠ πλέον ελέγχει και ψάχνει το γκολ

-24' Απειλεί η Πάφος με κεφαλιά του Κβίντα μετά από γέμισμα του Βαλακάρι, κοντράρει και πάει κόρνερ

2343223

-24' ΓΚΟΛ 0-1! Αυτογκόλ... Ο Βαλακάρι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κυριάκου πήγε να απομακρύνει αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα η οποία πήγε στα δίκτυα

-27' Κίτρινη στον Αουρέλιο για φάουλ στον Μαρκόφσκι στο κέντρο

τυτυτυ

-33' ΓΚΟΛ 1-1! Και πάλι αυτογκόλ... Ο Μαρκόφσκι πλάσαρε από διαγώνια αριστερά, ο Ρούτκο απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα χτύπησε στον Κβίντα και πήγε μέσα

-41' Κλασική ευκαιρία η Πάφος με τον Βαλακάρι να σουτάρει από κοντά, ο Γκατσέφσκι βγάζει την πολύ δύσκολη απόκρουση!

-45' Κίτρινη στον Μπάρνι για φάουλ στον Αουρέλιο

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

23423234

-49' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Αουρέλιο γύρισε τη μπάλα πίσω στον Ρούτκο ο οποίος αρκετά μέτρα εκτός περιοχής έκανε κακό κοντρόλ, η μπάλα του ξέφυγε, ο Θεοδώρου έκλεψε και με πλασέ σε κενή εστία γύρισε το ματς. Σοβαρό λάθος από τον τερματοφύλακα της Πάφου

-54' Μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι. Ο Βαλακάρι σέντραρε με κόρνερ, ο Πάνιτς εξ επαφής έστειλε έξω την κεφαλιά

-55' Ο Βα στη θέση του Μέρφι, ο Καμπράλ στη θέση του Φουρ

-65 λεπτά αγώνα, μόνο μια φάση μετά το γκολ, αυτή στο 54ο λεπτό

-68' Ο Τόρες στη θέση του Πάνιτς, τρίτη αλλαγή ο Στηβ

-69' Ο Μουλαζίμης αντί του Ντένινγκ, πρώτη αλλαγή για τους βυσσινί

-73' Δυνατό, συρτό σουτ του Πάντσεον εκτός περιοχής, ο Γκατσέφσκι βγάζει ακόμα μια πολύ καλή απόκρουση

-78' Διακοπή, ο Λουσέρο είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

τ3232ττ32

-80' Ο Κοτσώνης στη θέση του Λουσέρο που αποχωρεί με φορείο και ο Μαϊσουράτζε στη θέση του Φελίπε

-81' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι

-81' Κάθετη του Βα στον Τόρες που κοντρόλαρε στην περιοχή όμως ο Γκατσέφσκι βγήκε, τον έκλεισε και τον ανάγκασε να κάνει κακό κοντρόλ. Έξω η μπάλα

-83' Ο Καμπράλ σέντραρε από αριστερά, ο Βα έκανε το πλασέ στην κίνηση, πολύ ψηλά η μπάλα

-84' Νέα διακοπή, στο έδαφος ο Γκατσέφσκι

-85' Συνεχίζουμε...

-Τελευταία πέντε λεπτά. Η κατοχή στην Πάφο που γυροφέρνει την βυσσινί περιοχή. Οι γηπεδούχοι έχουν μαζευτεί και προσπαθούν να προστατεύσουν το προβάδισμα

-89' Ο Μπαρμπόσα αντί του Θεοδώρου και ο Νγκο αντί του Ουντόζι

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κίτρινη στον Σωτήρη Αντωνίου που διαμαρτυρήθηκε για τον χρόνο των καθυστερήσεων

-92' Κίτρινη και στον προπονητή τερματοφυλάκων, Κώστα Παγανιά, για τον ίδιο λόγο

-94' Ο Αουρέλιο κατέβασε στην περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, άστοχο το σουτ

-Τέλος, μια πολύ σημαντική νίκη για την ΕΝΠ που ανεβαίνει στους 32 βαθμούς

ENΠ (Σ.Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Μπάρνι, Ιρέπ, Λούσερο (80' Κοτσώνης), Ντένινγκ (69' Μουλαζίμης), Θεοδώρου (89' Μπαρμπόσα), Ουντόζι (89' Νγκο), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε (80' Μαϊσουράτζε), Μαρκόφσκι

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Γκάντο, Μπαρμπόσα, Κοτσώνης, Παναγή, Μαϊσουράτζε, Μαυρουδής, Νγκο

Πάφος FC (Στ.Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Αντωνίου, Μπεριγκό, Μέρφι (55' Βα), Φουρ (55' Καμπράλ), Αουρέλιο, Βαλακάρι, Πάνιτς (68' Τόρες), Πάντσεον

Στον πάγκο: Πέτρου, Βα, Τόρες, Βαλεριάνος, Κούζικ, Καμπράλ, Λελιούκιν, Σπόντας, Ράκελς

Κίτρινες: Μπάρνι / Αουρέλιο

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος