ΕΝΠ-Ομόνοια 0-1: O Τσέποβιτς της έσπασε το σερί

Με σκόρερ τον Μάρκο Τσέποβιτς στο 80′ του αγώνα η Ομόνοια νίκησε 1-0 την ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Στην κορυφή με 43 βαθμούς και… περιμένει η Ομόνοια, παρέμεινε στους 21 βαθμούς η ΕΝΠ.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που μπήκε στο ματς για να επιβάλει τον ρυθμό της και κατάφερε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι δημιουργώντας επτά τελικές προσπάθειες, έχοντας την κατοχή της μπάλας σε ποσοστά που άγγιξαν το 60% , όμως δεν μπόρεσαν να σπάσουν τον αμυντικό μηχανισμό της ΕΝΠ.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ξεθάρρεψαν περισσότερο και το παιχνίδι πήρε καλύτερο ρυθμό. Η Ομόνοια βρήκε την λύση στο 80′ με τον Τσέποβιτς ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ και κεφαλιά του Γκόμεθ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με προβολή.

Re-Play:

Έναρξη

2′ Ο Μποτεάκ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Τιάγκο με τακουνάκι, αποκρούει ο Γκατσέφσκι.

4′ Ο Χούμποτσαν προλαβαίνει με τάκλιν τον Θεοδώρου στην περιοχή.

5′ Σουτ από τον Φελίπε, η μπάλα στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

6′ Ο Γκόμεθ συνεργάστηκε με τον Γκόμεθ στην περιοχή, όμως ο δεύτερος έχασε τον έλεγχο της μπάλας που κατέληξε έξω.

10′ Ο Φαμπιάνο βγαίνει και μαζεύει προ του Θεοδώρου.

11′ Ο Τιάγκο προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ μετά από σέντρα του Σέχου, μάζεψε την μπάλα ο Γκατσέφσκι.

15′ Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα.

17′ Ο Παπουλής από αριστερά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Τσέποβιτς που έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε έξω.

18′ Σέντρα από τον Μουλαζίμη από δεξιά, απομακρύνει την μπάλα ο Λούφτνερ.

20′ Ο Λέζιακς μετά από ωραία συνεργασία με τον Γκόμεθ σεντράρει, ο Σέχου κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

22′ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από ατομική προσπάθεια του Παπουλή.

23′ Η μπάλα την κατοχή των γηπεδούχων μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ.

25′ Ο Φαμπιάνο βγαίνει και μαζεύει την μπάλα μετά από γέμισμα του Φελίπε στην περιοχή.

26′ O Tιάγκο σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω!

1-5 οι τελικές προσπάθειες για τις δύο ομάδες.

31′ Ο Θεοδώρου σουτάρει μετά από πάσα του Ενγκό, η μπάλα καταλήγει έξω.

35′ Κόρνερ για την Ομόνοια μετά από γύρισμα του Λέζιακς στην περιοχή.

Η μπάλα στα χέρια του Γκατσέφσκι μετά από σέντρα του Σέχου.

37′ Ο Παπουλής σουτάρει μετά από μπαλιά του Γκόμεθ, κόρνερ για την Ομόνοια.

Στο πρώτο δοκάρι η μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ, απομάκρυναν την μπάλα οι γηπεδούχοι.

40′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια. Ο Πανό ανέτρεψε τον Παπουλή.

41′ Ο Τιάγκο εκτελεί, ο Γκατσέφσκι διώχνει με γροθιές.

42′ Kόρνερ για την Ομόνοια μετά από γύρισμα του Λέζιακς.

Ο Παπουλής σεντράρει, οι αμυντικοί απομακρύνουν.

43′ Ο Παπουλής στην περιοχή πασάρει στον Τιάγκο που πλασάρει πάνω σε αμυντικό της ΕΝΠ.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Λέζιακς για φάουλ στον Ντένινγκ

45′ Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστερήσεων.

45′ Σωστή υπόδειξη οφσάιντ μετά από πάσα προς τον Τσέποβιτς που σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει έξω.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β’ μέρους.

46′ Κοσμάς αντί Πανός.

48′ Ο Μποτεάκ σεντράρει, ο Παπουλής στην περιοχή σουτάρει, αποκρούει ο Γκατσέφσκι.

48′ O Mποτεάκ κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Γκατσέφσκι μαζεύει την μπάλα.

51′ O Παπουλής στρώνει την μπάλα στον Γκόμεθ που σουτάρει, μαζεύει την μπάλα ο Γκατσέφσκι

52′ Φάουλ για την ΕΝΠ περίπου δέκα μέτρα εκτός περιοχής.

Εκτελεί ο Φελίπε, απομακρύνει ο Σέχου.

54′ Λοΐζου αντί Τιάγκο

54′ Ντούρις αντί Μποτεάκ

58′ Kίτρινη κάρτα στον Φελίπε για φάουλ στον Σέχου

60′ Ο Φελίπε σουτάρει, η μπάλα στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

63′ Ο Μουλαζίμης σεντράρει, ο Ενγκό στην περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει το «ψαλιδάκι».

64′ Ο Φελίπε σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

64΄ Ο Ντούρις δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα μετά από γύρισμα του Παπουλή.

64′ Ο Σέχου σεντράρει και ο Ντούρις κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει έξω.

68′ Ο Λοΐζου στην περιοχή σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκατσέφσκι.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Ενγκό για φάουλ στον Λέζιακς.

72′ Φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά για την Ομόνοια.

72′ Ο Παπουλής σούταρε, ο Γκατσέφσκι έδιωξε την μπάλα με γροθιές.

75′ Ο Μουλαζίμης σεντράρει, ο Φαμπιάνο μαζεύει την μπάλα.

78′ Μπαλοτέλι αντί Θεοδώρου

80′ Ο Λοΐζου στην περιοχή βρίσκει χώρο και σουτάρει, αποκρούει σε κόρνερ ο Γκατσέφσκι.

80′ ΓΚΟΛ 0-1! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκόμες έκανε την κεφαλιά και στην συνέχεια ο Τσέποβιτς με προβολή άνοιξε το σκορ.

82′ Στην περιοχή ο Λοΐζου πλασάρει, μαζεύει την μπάλα στον Γκατσέφσκι.

84′ Μαρκόσκι αντί Ντένινγκ.

90′ O Λοΐζου σουτάρει, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και καταλήγει έξω.

90’+1′ Ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Φαμιάνο διώχνει σε κόρνερ μετά από προσπάθεια του Μπαλοτέλι. Κόρνερ για τους βυσσινί. Απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

90’+2′ Ουντόζι στο γήπεδο.

90’+2′ Κούσουλος αντί Τσέποβιτς.

90’+2′ Κίτρινη στον Μπαρμπόσα

Τέλος αγώνα

OI 11AΔΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ENΠ: Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμόσα, Μαϊσουράτζε, Πανός (Κοσμάς 46′), Μουλαζίμης, Φελίπε, Ενγκό, Θεοδώρου (Μπαλοτέλι 78′), Ντένινγκ (Μαρκόσκι 84′).
Στον πάγκο: Πέτρου, Ίρεπ, Ουντότζι, Κολοκούδιας, Στυλιανίδης, Μαουρουδής

OΜΟΝΟΙΑ:  Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο (Λοϊζου 54′), Παπουλής, Μποτεάκ (Ντούρις 54′), Τσέποβιτς.
Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τζιωνής, Κακουλλής.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

*Tέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Ολυμπιακό: Μαϊσουράτζε, Πανός, Φελίπε, Ενγκό αντί Λουσέρο, Κοσμά, Φελίπε, Μαυρουδή.

*Τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Εθνικό: Λέζιακς, Χούμποτσαν,  Τιάγκο,  Τσέποβιτς αντί Κίκο,  Λανγκ, Τζιωνής,  Ασαντέ.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ENΠ: Ίρεπ(2), Μαρκόσκι (2), Μπάλαζιτς (2), Κυριάκου(2), Γκατσέφσκι(2), Θεοδώρου(2)
Oμόνοια: Κίκο (2), Κούσουλος (2), Μαυρίας(2), Xούμποτσαν(2), Σεχού(2)