ΕΝΠ – Εθνικός (0-0): Λευκή ισοπαλία στο “Τάσος Μάρκου” – Παραμένει στον… πυθμένα το Παραλίμνι - Δείτε τα στιγμιότυπα (video)

Μοιρασιά στο “Τάσος Μάρκου”. ΕΝΠ και Εθνικός κόλλησαν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό, ανεβαίνοντας στους 8 και συνεχίζοντας χέρι-χέρι στις δυο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Πολύ πιο επικίνδυνη η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους ο οποίος έκανε ντεμπούτο. Είχε τις φάσεις αλλά όχι το γκολ ενώ αντίθετα οι βυσσινί απείλησαν ελάχιστα. Αρκετά καλό το πρώτο μέρος αλλά όχι και το δεύτερο, στο ματς που έγινε και αυτό με VAR, το οποίο δεν χρειάστηκε σε καμία στιγμή.

Το Lıve του αγώνα:

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

-Πέντε λεπτά χωρίς αξιοσημείωτη φάση

-Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, αργός ο ρυθμός

-11′ Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Βαν Άνχολντ, τραυματίστηκε στο γόνατο σε μια διεκδίκηση

-12′ Κεφαλιά του Ηλία υπό στενό μαρκάρισμα, έξω

-12′ Ο Μουλαζίμης στη θέση του Βαν Άνχολντ που δεν μπορεί να συνεχίσει

εργερηρεη

-18′ Κίτρινη στον Σάβιτς για τάκλιν στον Θεοδώρου

-23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, ο Γκατσέφσκι “ελέγχει” την πορεία της μπάλας και στέλνει σε κόρνερ

-26′ Κεφαλιά του Μπάλαζιτς μετά από σέντρα, εύκολα ο Μπογκατίνοφ

-27′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Εξαιρετική κάθετη του Περατικού στον Ηλία ο οποίος στο τετ-α-τετ κρέμασε τον Γκατσέφσκι, με τον Μπαρμπόζα να στέλνει σε κόρνερ λίγο πριν την γραμμή

-28′ Νέα τελική ο Εθνικός. Ο Κονέ με εξαιρετική κίνηση μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από πολύ δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο κίπερ της Ένωσης

-32′ Ο Εθνικός απειλεί ξανά, στην “κόντρα” αυτή τη φορά με τον Παπαγεωργίου να πατά περιοχή και να πλασάρει και τον Γκατσέφσκι να αποκρούει

-35 λεπτά αγώνα. Πολύ πιο επικίνδυνη η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους

-36′ Κάρτα στον Μπελόνε για φάουλ στον Χουντόμπιακ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Λείπει το γκολ αλλά δεν ήταν άσχημο το θέαμα, με τον Εθνικό να είναι σαφώς πιο επικίνδυνος

-Έναρξη στο 2ο μέρος

-46′ Κίτρινη στον Χουντόμπιακ για φάουλ στον Φελίπε

-52′ Πρώτη ευκαιρία στο 2ο ημίχρονο – και αυτή για τον Εθνικό. Πολύ ωραία κατά μέτωπο κίνηση του Κονέ και πλασέ από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω

-56′ Κάρτα στον Κοσμά για φάουλ στον Παπαγεωργίου

-57′ Διπλή αλλαγή ο Φερέρ που δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος. Κοσμά, Μπελόνε έξω – Ουντόζι, Μαϊσουράτζε μέσα

-64′ Σουτ του Μπαλοτέλι εκτός περιοχής, πολύ άστοχο

-65′ Άλλη μια φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κονέ που είναι πολύ επικίνδυνος. Μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε από κοντά, έτοιμος ο Γκατσέφσκι

-67′ Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Ζάκπα και ο Χαραλάμπους στη θέση του Παπαγεωργίου

-73′ Ο Μαρκόσκι στη θέση του Ντένινγκ

-75 λεπτά στο Παραλίμνι. Αργός ο ρυθμός

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πριν από 15 λεπτά η τελευταία ευκαιρία…

-87′ Κυπριανού και Κοστόφσκι στις θέσεις Ηλία και Κονέ

-88′ Κίτρινη στον Ντόλεζαλ για φάουλ στον Μαϊσουράτζε

-Ένα τρίλεπτο ο έξτρα χρόνος

-Τέλος, από ένα βαθμό οι δυο ομάδες, ανεβαίνουν στους 8

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Βαν Άνχολτ (12′ Μουλαζίμης), Κοσμά (57′ Ουντόζι), Λουσέρο, Φελίπε, Μπελόνε (57′ Μαϊσουράτζε), Θεοδώρου, Ντένινγκ (73′ Μαρκόσκι), Μπαλοτέλι

-Στον πάγκο Πέτρου, Κυριάκου, Ιρέπ, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Μαρκόφσκι

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Μ.Ηλία (87′ Κυπριανού), Παπαγεωργίου (67′ Χαραλάμπους), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ζάκπα (67′ Ντόλεζαλ), Χριστοφή, Σάβιτς, Κονέ (87′ Κοστόφσκι)

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Δείτε μέσα από την Cytavision τις καλύτερες φάσεις από το 0-0 ανάμεσα σε ΕΝΠ και Εθνικό.