ΕΝΠ - ΑΠΟΕΛ: Αδιανόητο ματς στο Παραλίμνι (2-3)

Αδιανόητο παιχνίδι έγινε στο Παραλίμνι με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην ΕΝΠ με γκολ του Μερκή στο 90+9,ενώ οι βυσσινί ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 89'.Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν από πλευράς ΕΝΠ οι Αμπαρτζουμιάν (64',89'),ενώ για τον ΑΠΟΕΛ σκόραραν οι Χαλένιους (22') και ο Μερκής (94',99').Έντονα παράπονα για τη διαιτησία είχαν από την ομάδα της Ένωσης για τη διαιτησία του Νεοφύτου,με τον προπονητή της ομάδας,Γιώργο Κοσμά να αποβάλλεται για διαμαρτυρίες.

•Δείτε το live του αγώνα.

Πιο καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ,ο οποίος θέλησε να βάλει πίεση στους γηπεδούχους από την αρχή,αλλά την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα την έχασε η ΕΝΠ με τον Αγκίρι στο 8',που σούταρε και απέκρουσε ο Μπέλετς.Η Ένωση ισορρόπησε τον αγώνα και έβγαινε μπροστά με καλές προϋποθέσεις, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αποτελεσματικοί και στο 22΄ προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του Χαλένιους.Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 0-1.Οι βυσσινί ανέβασαν ρυθμούς και έψαξαν την ισοφάριση,είχαν κάποιες καλές στιγμές με εκφραστή τον Στεπάνιακ,αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Μπέλετς,με αποτέλεσμα οι γαλαζοκίτρινοι να πάνε στα αποδυτήρια με προηγούμενοι στο σκορ.

•Πρώτο γκολ για τον Χαλένιους

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μια μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με τον Κουμή στο 46',όταν σούταρε και έσωσε ο Μπέλετς,ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τον Βιντιγκάλ,με τον Κλέιμαν να αποκρούει.Ματς ροντέο στην επανάληψη του αγώνα,καθώς αρχικά ο Κοσμά στο 50' έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα μετά από σουτ που επιχείρησε όντας σε πλεονεκτική θέση.Ο ΑΠΟΕΛ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι με τον Άλεφ στο 52' να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Κλέιμαν μετά από φάουλ του Εφραίμ.Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αυτό το φρενήρη ρυθμό με τον ΑΠΟΕΛ να χάνει 2 καλές ευκαιρίες με Τάμαρι και Χαλένιους στο 58' και στο 59',ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 62' μετά από μακρινό σουτ του Κοσμά το οποίο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέλετς.Τελικά η πίεση της Ένωσης μετουσιώθηκε σε γκολ στο 64΄ με τον Αμπαρτουμιάν που σκόραρε με κεφαλιά,ενώ ευθύνη στο γκολ φέρει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.Στα υπόλοιπα λεπτά η ομάδα του Τόμας Ντολ έψαξε το γκολ που θα της έδινε τη νίκη,αλλά οι βυσσινί ήταν αυτοί που πέτυχαν το δεύτερο τους γκολ και πάλι με τον Αμπαρτζουμιάν στο 89' φέρνοντας το ματς τούμπα.Ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Μερκή στο 90+4 να σώζει την ομάδα του από μία απρόσμενη ήττα,ενώ 1 λεπτό αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία να γυρίσει το παιχνίδι σε ένα τρομερό αγώνα.Αδιανόητο παιχνίδι έγινε στα τελευταία λεπτά με τον Μερκή να γίνεται ο από μηχανής Θεός και να δίνει τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ με 3-2 στο 90+9.