Δεύτερη σερί ήττα για την ΕΝΠ!

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την Ένωση η οποία έχασε 2-1 από τον Ολυμπιακό μέσα στο Τάσος Μάρκου.

Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Μάντζη και Γκουστάβο Ντα Κόστα. Οι «βυσσινί» ισοφάρισαν στις αρχές του β’ ημιχρόνου με τον Μπαρμπόσα.

ψωψωωψω

Η περιγραφή του παιχνιδιού από την ιστοσελίδα kerkida.net

- Ο Ολυμπιακός στην σέντρα...

- 1' Εξοδος του Μιχαήλ, καθαρίζει προ του Ντένινγκ.

- 2' Σέντρα του Φαν Άνχολντ, ο Μιχαήλ με γροθιές σε πλάγιο άουτ.

- 3' Ανοικτό κοντρόλ ο Φαν Κέσελ χάθηκε η ευκαιρία για αντεπίθεση...

- 4' Σουτ από τον Ντένινγκ, με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 5' Μπήκε πιο δυνατά η ΕΝΠ, που κρατά την μπάλα και απειλεί την εστία του Ολυμπιακού.

- 6' Φάουλ σε καλό σημείο, από πλάγια θέση η ομάδα του Καρρά.

- 6' Ο Μπαρμπόσα την απευθείας εκτέλεση, εύκολα ο Μιχαήλ.

- 7' Μακρινό σουτ ο Μανρίκε, πέφτει και μαζεύει ο Πέτρου, καλή προσπάθεια από τον Ισπανό ακραίο μπακ.

- 9' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 0-1! Ο Μάντζης! Όμορφη επιθετική προσπάθεια από τους "μαυροπράσινους" που κατέληξε σε γκολ. Ο Πεχλιβάνης μοίρασε ωραία αριστερά στον Μανρίκε, αυτός το παράλληλο γύρισμα, ο Μάντζης ήταν στο σωστό σημείο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεύτερο γκολ για τον Ελλαδίτη φορ στο πρωτάθλημα.

σψψσσψσψσψ

- 11' Νέα προσπάθεια από τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης συρτά στον χώρο για τον Φαν Κέσελ, ο Ολλανδός δεν προλαβαίνει την μπάλα από πλεονεκτική θέση.

- 12' Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού, κανείς παίκτης της ΕΝΠ δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας.

- 14' Δυνατό σουτ του Θεοδώρου από πλάγια θέση, άουτ.

- 15' Σέντρα του Λουσέρο, κεφαλιά ο Ντένινγκ, εύκολα ο Μιχαήλ.

- 16' Ο Γκουστάβο βρήκε τον Μανρίκε, το γύρισμα του Ισπανού πάνω στον Μπαρμπόσα.

- 18' Αδύναμο σουτ ο Ριμπέιρο, μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 19' Στην περιοχή της ΕΝΠ ο Φαν Κέσελ από πλάγια θέση, το σουτ δεν ανησυχεί τον Πέτρου.

- 22' Στημένο για την ΕΝΠ, ο Ριμπέιρο εκτέλεσε με κομπίνα το φάουλ, ο Θεοδώρου στο ύψος της περιοχής, έπιασε το δυνατό σουτ η μπάλα στο σώμα του Ανδρέου. Καλή η σκέψη, δεν βγήκε η προσπάθεια από τους "βυσσινί".

- 23' Πάσα του Σαντάνα στον χώρο, ο Μάντζης δεν πρόλαβε την υστάτη την μπάλα. Καλή κυκλοφορία μπάλας από την ομάδα του Γ. Πετράκη.

- 25' Cooling break

- 27' O Λουσέρο ύψωσε την μπάλα για τον Ντένινγκ, ο Σαμπίνια με κεφαλιά καθαρίζει.

- 29' Σουτ του Κυνηγόπουλου, σταθερά ο Νεόφυτος. Καλή προσπάθεια από τον Ελλαδίτη που δοκίμασε το πόδι του από απόσταση.

- 31' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, κάθετη του Γκουστάβο, ο Μάντζης πήγε να τσιμπήσει την μπάλα, ο Πέτρου βγαίνει και δυσκολεύει τη προσπάθεια του Ελλαδίτη. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και το καθοριστικό τάκλιν του Μουλαζίμη.

- 32' Φωνές για πέναλτι από Ολυμπιακό. Ο Σαντάνα ανατρέπεται από τον Μπελόνε. Φαίνεται πως η παράβαση γίνεται στα όρια της γραμμής της περιοχής. Δύσκολο να ξεκαθαριστεί αν είναι εκτός ή μέσα το φάουλ. Ο Λ. Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 39' Κίτρινη στον Ντένινγκ. Απρόσεκτα με το χέρι ο Αργεντινός βρήκε στο πρόσωπο τον Σαμπίνια.

- 40' Καλύτερος ο Ολυμπιακός, με ψυχολογία αφού βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Ψάχνονται οι γηπεδούχοι.

- 42' Στημένο η ΕΝΠ, η μπάλα στο σώμα αμυνόμενου, κάποιες φωνές από τους "Ενωσίτες" για χέρι, δεν δείχνει παράβαση το ριπλέι.

- 43' Πάνω κάτω η μπάλα, ο Ολυμπιακός έβγαλε "κόντρα" επίθεση με τον Φαν Κέσελ, άργησαν οι "μαυροπράσινοι" να εκτελέσουν, στη συνέχεια η ΕΝΠ ήταν σειρά της να αντεπιτεθεί, ο Κυνηγόπουλος δεν έκανε καλή πάσα και χάθηκε η ευκαιρία.

- 44' Σουτ ο Θεοδώρου, πάνω από τα δοκάρια.

ΕΝΑ λεπτό η καθυστέρηση

Ημίχρονο

Εναρξη Β' ημιχρόνου

- 53' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 1-1! Ο Μπαρμπόσα! Σουτ του Λουσέρο, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μπαρμπόσα άλλαξε πορεία και κατάληξε στα δίχτυα του Μιχαήλ. Εξαλλοι πανηγυρισμοί από τους "βυσσινί"

φγφγφγγφγγ

- 57' Αλλαγή για τον Μ. Καρρά, ο Ίλια Μαρκόσκι θα περάσει στη θέση του Κυνηγόπουλου.

- 60' Αλλαγή και για τον Πετράκη, ο Σαλί στη θέση του Πεχλιβάνη.

- 61' Φάουλ για την ΕΝΠ σε πολύ καλό σημείο.

- 62' Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε συρτά, χωρίς δυσκολία ο Μιχαήλ.

- 63' Σκόραρε ο Μάντζης, οφσάιντ ο βοηθός Καλογήρου. Φαίνεται πως ο Ελλαδίτης καλύπτεται, επίσης μια πολύ δύσκολη φάση.

- 64' Σπουδαία άμυνα του Σαμπίνια, ο Ντένινγκ απέναντι από τον Μιχαήλ, ο Αργεντινός πήγε να εκτελέσει, σωτήριο τάκλιν του Αφρικανού αμυντικού.

- 68' Cooling Break.

- 70 Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο.

- 71' Μακρινό σουτ του Ντένινγκ, μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 74' Ο Κα στη θέση του Φαν Κέσελ.

- 75' Ο Κοσμάς στην θέση του Μουλαζίμη

- 76' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό, συνεργασία Σαλί-Κα, φάουλ του Φαν Άνχολντ.

- 77' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-2! Ο Γκουστάβο με απευθείας εκτέλεση φάουλ! Τρομερό γκολ!! Με το αριστερό ο επιτελικός χαφ του Πετράκη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

- 81' Ο Ουντότζι στη θέση του Μπελόνε.

- 82' Ευκαρία για την ΕΝΠ, ο Ίλια Μαρκόσκι μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, μόλις άουτ το πλασέ του!

- 84' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Σαντάνα, ετοιμάζεται ο Νάνι.

- 88' Πιέζει η ΕΝΠ, αμύνεται μαζικά ο Ολυμπιακός.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ

Εντεκάδες

ΕΝΠ (Μ. Καρράς): Πέτρου, Μουλαζίμης, Φαν Άνχολντ,Λουσέρο, Μπελόνε, Κυνηγόπουλος (59' Μαρκόσκι), Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Ριμπέιρο

Στον πάγκο: Kουτσού, Κοσμάς, Ουντότζι, Κοτσώνης, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε, Στυλιανίδης, Κυριάκου, Ίλια Μαρκόσκι

*Μια αλλαγή για την ΕΝΠ, εκτός ο Ίρεπ, μέσα ο Μουλαζίμης σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας.

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης) : Μιχαήλ, Σαμπίνια, Ψάλτης, Μάντζης, Γκουστάβο, Σαντάνα, Μανρίκε, Πεχλοβάνης, Ανδρέου, Κυριάκου, Φαν Κέσελ

Στον πάγκο: Καραδάης, Παχίπης, Σαλλί, Κα, Ζαχαρίου, Άντι, Σωτηρίου, Νάνι, Τσολάκης

*Μια αλλαγή για τον Ολυμπιακό, μέσα ο Σαντάνα εκτός ο Γαρουφαλιάς συγκριτικά με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος