ΒΟΛΕΪ: ΕΝΠ – Αναγέννηση: Οι “βυσσινί” πήραν το τοπικό ντέρμπι (3-2)!

Η Ένωση ήταν η μεγάλη νικήτρια (3-2) στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Αναγέννηση στο κλειστό γήπεδο Παραλιμνίου.

Πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν με 13 βαθμούς, αλλά η Ένωση «πάτησε» στην 4η θέση αφήνοντας στην 5η την Αναγέννηση που εξασφάλισε ένα βαθμό.

Το προφιλ του αγώνα:

Στο πρώτο σετ η Ένωση προηγήθηκε 1-0 κερδίζοντας 25-22.Με το ίδιο νόμισμα απάντησε η Αναγέννηση που σε ένα κλειστό δεύτερο σετ κέρδισε 22-25 και ισοφάρισε 1-1.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε  07-11 στο τρίτο σετ και έκτισε πάνω σε αυτή τη διαφορά παρόλο που οι «βυσσινί» μείωσαν στο  15-19. Οι «πράσινοι» αύξησαν εκ νέου σε 17-23 για να κερδίσουν 20-25 και να ανατρέψουν το σκορ 1-2.

Η απάντηση των «βυσσινί»  ήρθε σχεδόν αμέσως αφού κέρδισαν 25-22 σε 27’ το τέταρτο σετ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2.

Στο τάϊ – μπρέικ η Ένωση παρουσιάστηκε ανεβασμένη και προηγήθηκε 09-03 , αλλά η Αναγέννηση μείωσε στους τρεις. Οι «βυσσινί» δημιούργησαν «μαξιλαράκι» έξι  πόντων (14-8)  κερδίζοντας τελικά 15-8 και παίρνωντας το ματς με 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π.(N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Stevovic, Acosta, Χρυσοστόμου, Gutinho, Γεωργίου, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σιόκουρος, Παπέττας, Στέκας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Γ. ΜΕΛΚΑ): Κούρμουζος Antonic, Αποστόλου, Costa, Τόφια – Λίμπερο:Παπαϊωάννου  – Αλλαγές: Καραγιάννης.