Άλωσε το Λευκόθεο, πάτησε ΑΠΟΕΛ και τετράδα το Παραλίμνι!

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι αντάξιο του διακυβεύματος η ΕΝΠ του Μιχάλη Κακιούζη επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 68-71, άλωσε το Λευκόθεο και πήρε μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας ενώ απέκτησε και σοβαρότατο προβάδισμα για την τετράδα αφού ντούμπλαρε τις νίκες επί του άμεσου ανταγωνιστή.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τελικό σφύριγμα αφού κρίθηκε στην ουσία από τις 4 εύστοχες ελεύθερες βολές του κορυφαίου των βυσσινί Τζορντιν Ουίλιαμς που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ αποδείχθηκε πως διαθέτει και… κρύο αίμα.

Από πλευράς γαλαζοκιτρινων κορυφαίος αλλά όχι αρκετός ήταν ο Τζαλόν Φράιντει με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ ενώ είχε και 4 μπλοκ όντας όμως αρκετά άστοχος με μόλις 4/17 εντός πεδιάς.

Η ΕΝΠ ξεκίνησε ορεξάτα στον αγώνα όπου προηγήθηκε με 10-0 στο 2’, ενώ έως το 7’ ο ΑΠΟΕΛ είχε μειώσει στους δύο πόντους (15-13). Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε μέχρι το 14’ να προηγηθεί με 27-25, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 40-37.

Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν στο 45-45, ενώ έπειτα ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους του Φράιντεϊ προηγήθηκε με 50-45. Έως το τέλος της περιόδου η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη σημείωσε έντεκα πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 56-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά και στο 35’ ήταν μπροστά με +11 (65-54). Στο 38’ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 68-67! Ωστόσο η ΕΝΠ ήταν η ομάδα που έφυγε στο τέλος νικήτρια από τον αγώνα, όπου μετά από τέσσερις ελεύθερες βολές του Γουίλιαμς το σκορ πήγε στο τελικό 71-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 40-37, 51-56, 68-71