Παλικάρι η Αγία Νάπα στο Παπαδόπουλος – Ελπίδες στον επαναληπτικό (video)

0
358

Η Ανόρθωση ζορίστηκε αρκετά στο σημερινό παιχνίδι, όμως στην τελική έχει μεγάλο προβάδισμα. Η “Κυρία” στο πρώτο σημερινό παιχνίδι με την Αγία Νάπα για τη β’ φάση του Κυπέλλου Coca-Cola, κέρδισε 3-2 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” την ομάδα του Μάριου Καρρά, ένα σκορ που της δίνει σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, παράλληλα όμως δίνει ελπίδες και στην Αγία Νάπα ενόψει επαναληπτικού.
Οι γηπεδούχοι αν και δυσκολεύτηκαν εντούτοις, βρήκαν τους χώρους, σκόραραν αρχικά στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον Ντουγκλάο και στο δεύτερη σαρανταπεντάλεπτο οι Σίλνενφελντ και Καμαρά το πήραν πάνω τους για το τελικό σκορ. Για την Αγία Νάπα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φερνάντες στο 58′, ενώ στο 93′ ο Ομάρ με άψογο τελείωμα πέτυχε το 3-2, ένα γκολ που βάζει σε μπελάδες ενόψει επαναληπτικού την Ανόρθωση στο ΓΣΖ την ερχόμενη Τετάρτη.

Εικόνα αγώνα:

Ένα ημίχρονο χωρίς πολλές-πολλές ευκαιρίες, με την Ανόρθωση να έχει την υπεροχή σε όλο το 45λεπτο και τις ευκαιρίες, με το γκολ για την “Κυρία” να έρχεται στο τελευταίο λεπτό πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.
Η Αγία Νάπα αμυνόταν μαζικά, δεν επέτρεπε στην Ανόρθωση να βρει κενούς διαδρόμους για να κάνει το παιχνίδι της, όμως η οι παίκτες του Λέβι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Μάριου Καρά απείλησε στο 15′ με τον Πάρη Παναγιώτου και στο 33′ μετά από στημένο και απευθείας εκτέλεση φάουλ πάλι από τον Παναγιώτου, ο Αρούς όμως ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.
Άστοχος Καμαρά
Δύο κλασσικές είχε η Ανόρθωση πριν την επίτευξη του γκολ και ήταν και οι δύο με τον Καμαρά, ωστόσο ο επιθετικός της “Κυρίας” ήταν άστοχος. Στο 21′ ο Παναγιώτου έδιωξε με γροθιές τη μπαλιά του Αμπντουλάγεφ από τα δεξιά, ενώ στο 27′ ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας έκανε σπουδαία απόκρουση σε κοντινή κεφαλιά του Καμαρά. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου η Ανόρθωση είχε άλλη μία κλασσική ευκαιρία πάλι με πρωταγωνιστική τον Καμαρά, μετά από μπαλιά που δέχθηκε από τον Αμπντουλάγεφ, πέρασε όμως και αυτή ανεκμετάλλευτη.
Στο 38′ Ο Ντουγκλαό γύρισε με κεφαλιά πίσω εντός περιοχής ο Άλβες επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό, η μπάλα όμως πήρε ύψος και δεν του έκανε το χατίρι, με τον αμυντικό της Αγίας Νάπας να διώχνει τελευταία στιγμή. Στο 45+2′ ήρθε το γκολ για την Ανόρθωση για το 1-0 από τον Ντουγκλάο μετά από ασιστ του αρχηγού Ζοάο Βίκτορ εντός περιοχής, ό, τι καλύτερο για την “Κυρία” πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.
Η ισοφάριση
Η Αγία Νάπα έβαλε σε προσωρινούς μπελάδες την Ανόρθωση αφού στο 57′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μακρινό σουτ εκτός περιοχής από τον Φερνάντες. Αρχικα εκτελέστηκε κόρνερ από τον Ομάρ, ο Ντουγκλάο απομάκρυνε όμως ο Φερνάντες με ξερό σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 1-1.
Προβληματισμός και… γκολ
Η εξέλιξη προβλημάτισε το Ρόνι Λέβι, τα είχε με τους παίκτες του, όμως η ισοφάριση από την Αγία Νάπα ήταν προσωρινή αφού στο 68′ ο έμπειρος Σίλντενφελντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, μετά από στημένο από τον Πράνιτς. Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν και ήρθε το 3-1 από τον Καμαρά, γκολ που ο ίδιος έψαχνε από το πρώτο μέρος, με την Ανόρθωση να έχει το μαξιλαράκι δύο τερμάτων ενόψει επαναληπτικού.
Ο Ομάρ μίλησε τελευταίος και με άψογο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Αρούς, Σιεχού, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πηλέας, Οικονομίδης (66′ Πράνιτς), Ζοάο Βίκτορ, Καρλίτος (66′ Σισέ), Αμπντουλάγεφ, Καμαρά, Άλβες (59′ Ράγιος)

Αγία Νάπα: Παν. Παναγιώτου, Παρ, Παναγιώτου, Φερνάντες, Παπαδόπουλος (72΄ Μάρκου), Ομάρ, Στυλιανού (77΄ Λαίφης), Χαλίφα, Γιουκάρης (60΄ Σλόουε), Λαφάρζ, Περατικός, Γκονζάλες.

ΠΗΓΗ:sigmalive.com