ΕΝΠ – ΟΘΕΛΛΟΣ: Ισοπαλία (1-1) με Κολοκούδια

0
355

ΕΝΠ και Οθέλλος έμειναν στο 1-1 στο παιχνίδι – αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄Κατηγορίας. Η ομάδα της Αθηαίνου προηγήθηκε με τον Αλντομπέλι στο 59ο λεπτό ενώ η ΕΝΠ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Κολοκούδια στο 77ο λεπτό. Το ισόπαλο αποτέλεσμα στο Τάσος Μάρκου διατηρεί την ΕΝΠ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς και στην δεύτερη τον Οθέλλο με 35.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: KERKIDA.NET

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα στον χώρο του κέντρου προκειμένου να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς να σημειωθεί κάποια φάση στις δύο εστίες.

Στο 7ο λεπτό ο Τζούρτζουριτς επειχείρησε να γίνει απειλητικός με μακρινό σουτ όμως ήταν άστοχος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σολάρι βρήκε με ωραία πάσα τον Παύλου ο οποίος έφυγε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Οθέλλου όμως ο Κύπριος εξτρέμ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Το πρώτο 20λεπτο στο Παραλίμνι ολοκληρώθηκε χωρίς κάποιο γκολ ή αξιόλογη φάση παρόλο που ο ρυθμός σε κάποια διαστήματα ήταν καλός.

Ευκαιρίες για Οθέλλο

Στο 22ο λεπτό ο Οθέλλος έχασε την ευκαιρία να απειλήσει σοβαρά την εστία της ΕΝΠ όμως ο Αλντομπέλι ο οποίος πήρε την κόντρα από τον τερματοφύλακα Ρομέρο δεν κατάφερε δώσει στην μπάλα φορά προς τα δίκτυα με αποτέλεσμα να διώξουν οι αμυντικοί σε κόρνερ. Ένα λεπτό νωρίτερα ο επιθετικός της ομάδας της Αθηαίνου γλίστρησε στο ύψος της μικρής περιοχής και δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ από το ωραίο γύρισμα του Κουμούρη. Στο 35ο λεπτό ο Γκαουσού Φοφανά έπιασε ξαφνικό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Ρομέρο ήταν σε ετοιμότητα.

Ευκαιρίες και για την ΕΝΠ

Δύο λεπτά αργότερα ο Κουμής έφυγε από δεξιά για την Ένωση και πραγματοποίησε ωραία σέντρα όμως ο Λοϊζου εκτινάχθηκε και άλλαξε πορεία στην μπάλα με τα ακροδάκτυλα πριν αυτή φτάσει στον συμπαίκτη του ο οποίος ήταν φάτσα με το γκολ.

Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτο μέρους ο Παύλου εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και έφυγε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κολοκούδιας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0. Ουσιαστικά ο Κύπριος στράικερ αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή με σουτ. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του όταν ο Λοϊζου έκανε άστοχη έξοδο.

Στο 44΄χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Κυριάκου βρήκε τον Παύλου με εξαιρετική μπαλιά. Ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή από πλάγια όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50΄ο Οθέλλος έχασε σπουδαία ευκαιρία για να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ο Φοφανά έφυγε ταχύτητα απέναντι στον Ρομέρο, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ απέκρουσε σωτήρια με το σώμα αποσοβώντας σίγουρη παραβίαση της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα ο Τζούρτζουριτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πολύ πλάγια με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

ΓΚΟΛ στο 59΄!

Ο Οθέλλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59ο λεπτό με τον Αλντομπέλι. Προηγήθηκε εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Σασί ο οποίος γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής εκεί όπου ο επιθετικός των φιλοξενουμένων με πλασέ έκανε το 0-1!

Στο 72ο λεπτό η ΕΝΠ είχε την ευκαιρία να απειλήσει την εστία του Οθέλλου από στημένο. Ο Σολάρι εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή όμως η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και έφυγε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στην αντεπίθεση ο Αλντομπέλι έπιασε το σουτ από πλάγια και εντός της περιοχής όμως ο Ρομέρο έδιωξε.

Ισοφάριση στο 77΄!

Τελικά η ΕΝΠ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κολοκούδια στο 77ο λεπτό. Ο Παύλου σέντραρε με τον Λεονάρντο να πιάνει την κεφαλιά και τον Λοϊζου να αποκρούει ασταθώς. Ο Κολοκούδιας πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-1.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Οθέλλος έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ όμως ο Μαρκόσκι έστειλε με το κεφάλι την μπάλα έξω κι ενώ ήταν μόνος απέναντι από τον Ρομέρο.

ΕΝΠ: Ρομέρο, Ευθυμίου (90+1 Παπαγεωργίου) Αντωνίου, Λεονάρντο, Κυριάκου, Κοσμά (46΄Γκενόφ) Τζούρτζουριτς, Σολάρι, Παύλου, Κουμής (46΄Σελεστίνο) Κολοκούδιας

Οθέλλος:  Λοϊζου,  Κυριάκου Κ, Γαβριήλ, Μαρκόσκι, Κυριάκου Α, Κατσής, Εμμανουήλ, Φοφανά (85΄Χατζηγιαννακού) Σάσι, Κουμουρής, Αλντομπέλι (90+2 Ριάντζελο)

Κίτρινες: Κοσμά, Γκενόφ/Εμμανουήλ, Σασί, Κατσής

**Ο Εμμανουήλ και ο Κατσής συμπλήρωσαν κάρτες και χάνουν τον επόμενο αγώνα του Οθέλλου

ΠΗΓΗ: KEKRIDA.NET/Σταύρος Παπαδημητρίου/Αντρέας Ψάλτης