ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η ΕΝΠ! 0-2 την Αραδίππου και ξανά στα «σαλόνια»!

0
448

Βυσσινί έβαψε το «Αμμόχωστος» η ΕΝΠ και ο κόσμος της που μετέτρεψαν τον αγώνα με την Ομόνοια Αραδίππου για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας σε φιέστα τίτλου.

Με δύο γκολ των Παύλου (43′ πεν.) και Κολοκούδια (89) η ΕΝΠ διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και έδωσε τέλος στο θρίλερ της ανόδου στην Α’ Κατηγορία.

Του Τάσου Θεοδώρου – balla.com.cy

***Από τον σημερινό αγώνα στο «Αμμόχωστος» κρίνεται ουσιαστικά το ποια ομάδα που θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα και θα ανέλθει στην Α’ Κατηγορία. Για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία, η πρωτοπόρος ΕΝΠ κρατά την τύχη της στα χέρια της, έχοντας 57 βαθμούς έναντι 56 της Αναγέννησης και 54 του Οθέλλου Αθηαίνου.***

LIVE

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα προκειμένου να ξεκινήσουν όλα τα παιχνίδια στην Β’ Κατηγορία την ίδια ώρα.

Τώρα η έναρξη του αγώνα (19:02 με το δικό μας ρολόι)

2′ Δυνατό σουτ από τον  Κούλλη Παύλου εκτός περιοχής, ο Χριστοδούλου παραχωρεί κόρνερ από τα δεξιά.

3′ Περνά χωρίς αποτέλεσμα το κόρνερ των φιλοξενούμενων και πλάγιο άουτ.

5′ Nέο κόρνερ για την ΕΝΠ στα αριστερά μετά από επικίνδυνη σέντρα του Κρίστη ΑΝδρέου από τα δεξιά.

6′ Εκτελείται, απομακρύνει ο Χρυσοστόμου και νέο κόρνερ για την ΕΝΠ.

7′ Απομακρύνουν οι κυανόλευκοι και πλάγιο για την Ομόνοια Αραδίππου.

ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε πολύ δυνατά η ΕΝΠ στο παιχνίδιι με τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας να είναι αποφασισμένοι για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Πολύ καλή η ανασταλτική λειτουργία της Ομόνοιας Αραδίππου που σιγά-σιγά ισορροπεί την αναμέτρηση και παίρνει βήματα μπροστά.

11′ Σέντρα από τα δεξιά από τον Χαραλάμπους, ο Προκοπίου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δεν ανησυχεί τον Ρομέρο.

12′ Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση με τον Θεράποντος να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.

14′ Επιστρέφει στο γήπεδο ο ποδοσφαιριστής των «Περιστεριών» και επαναρχίζει η αναμέτρηση.

15′ Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Σολάρι, έπεσε ο Χριστοδούλου και απέκρουσε σωστά.

16′ Πιέζει η ΕΝΠ που κερδίζει νέο κόρνερ, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Αραδιππιωτών.

17′ Σπουδαία προϋπόθεση για τους γηπεδούχους!

Στην αντεπίθεση η Ομόνοια Αραδίππου με τον εξαιρετικό Παναγιώτη Θεράποντος που έκανε τρεις ντρίμπλες από τα αριστερά, διείσδυσε, αλλά τον σταμάτησαν οι αμυντικοί της ΕΝΠ.

18′ Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Έγινε το νέο δυνατό σουτ από τον Τσούρτσουριτς αυτή την φορά εκτός περιοχής, ο Χριστοδούλου είπε ξανά «όχι» στους «βυσσινί».

20′  Ομόνοια Αρ. – Ένωση 0-0 , Ξυλοτύμπου – Αναγέννηση 0-1 (17΄ Ευσταθίου), Διγενής Ορ. – Οθέλλος 0-0 , ΑΣΙΛ – ΘΟΪ Λ. 0-0 τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στην Β’ Κατηγορία.

ΣΧΟΛΙΟ: Στέκεται πολύ καλά η Ομόνοια Αραδίππου στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα παρά το ότι η ΕΝΠ κατέγραψε μέχρι στιγμής τρεις καλές ευκαιρίες απέναντι στα καρέ του Χριστοδούλου.

25′ Μπαλιά προς τον Κολοκούδια, που υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

26′ Σπουδαία ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Σωτήρας και πάλι ο Χριστοδούλου που σε δυνατό σουτ του Σολάρι απέκρουσε εντυπωσιακά εντός περιοχής και παραχώρησε κόρνερ για τους βυσσινί.

28′ Άλλη μια τεράστια ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Έγινε το σουτ από τον Τσουρτσουρις, ο Χριστοδούλου απέκρουσε ασταθώς και από κοντά στην επαναφορά ο Κολοκούδιας δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Αραδιππιώτη πορτιέρο.

30′ Φάουλ από αριστερά για την ΕΝΠ και κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Χαραλάμπους.

31‘ Πολύς κόσμος στα καρέ του Χριστοδούλου, εκτελεί ο Τσούρτσουρις, διώχνει με γροθιές ο Αραδιππιώτης τερματοφύλακας και πέφτει στο έδαφος σε σύγκρουση με τον Νίκο Ευθυμίου.

31′ Διακοπή στην αναμέτρηση, πρώτες βοήθειες στους δύο ποδοσφαιριστές.

33′ Επαναρχίζει ο αγώνας.

35′ Φάουλ από τον Χρυσοστόμου και κίτρινη κάρτα. Σε πολύ καλό σημείο μέσα δεξιά το φάουλ για την ΕΝΠ.

36′ Εκτελεί απευθείας ο Κούλλης Παύλου, η μπάλα στο τοίχος και αντεπίθεση για τα «Περιστέρια», ο Χατζηματθαίου στον Προκοπίου και πλάγιο άουτ.

38′ Άστοχο μακρινό σουτ από τον Τσούρτσουριτς.

39′ Σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου!

Από τα δεξιά ο Τσίτας έκανε την επέλαση, έπιασε το δυνατό συρτό σουτ από τα πλάγια και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

40′ Απαντά με νέα ευκαιρία η ΕΝΠ!

Τι πιάνει σήμερα ο Γιώργος Χριστοδούλου! Ο 27χρονος Αραδιππιώτης πορτιέρο λέει «όχι» σε σουτ κεραυνό του Σολάρι από κοντινή απόσταση.

42′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΕΝΠ!

Ο Κωνσταντίνος Φελλάς υποδεικνύει την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Βασιλείου εντός περιοχής.

43′ Εκτελεί ο Κούλλης Παύλου και ΓΚΟΛ 0-1 για τους «Βυσσινί»!

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος Α’ Ημιχρόνου.

Ομόνοια Αρ. – Ένωση 0-1 (43΄ πεν. Παύλου), Ξυλοτύμπου – Αναγέννηση 0-2 (17΄ Ευσταθίου, 36΄ Γουέσλεμ), Διγενής Ορ. – Οθέλλος 1-0 (44΄ Κουτούνας) και ΑΣΙΛ – ΘΟΪ Λ. 0-0 τα σκορ ημιχρόνου στην Β’ Κατηγορία.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.

46′ Χωρίς καμία αλλαγή οι δύο ομάδες στο β’ μέρος του αγώνα.

50′ Μέτριος ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα στάδια του β’ ημιχρόνου.

51′ Φάουλ τώρα για την Ομόνοια Αραδίππου από τα αριστερά.

Εκτελείται, η κεφαλιά από τον Χρυσοστόμο,υ η απόκρουση από τον Ρομέρο  και η μπάλα απομακρύνεται σε πλάγιο.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ!

Εκτέλεσει από τα δεξιά ο Παύλου, η κεφαλιά από τον Κρίστη Ανδρέου, έπειτα το σουτ από τον Ζοάο και απεκρούει εντυπωσιακά ο Χριστοδούλου.

56′ Αντεπίθεση τώρα για τα «Περιστέρια» που είναι πιο απειλητικά στο β’ μέρος του αγώνα σε σχέση με το α’ μέρος, η μπάλα πλάγιο άουτ.

60′ Νέα ευκαιρία για την ΕΝΠ!

61′ Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Έξω ο Τσίτας, μέσα ο Αβραάμ.

Ο Ευθυμίου με προσωπική ενέργεια δεν μπορεί να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του.

65′ Ομόνοια Αραδίππου-ΕΝΠ πάντα στο 0-1.

68′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Έξω οι Γρηγορίου και Σιήκκης, μέσα οι Θεοδώρου και Γιάννη.

70′ Ομόνοια Αρ. – Ένωση 0-1 (43΄ πεν. Παύλου), Ξυλοτύμπου – Αναγέννηση 0-2 (17΄ Ευσταθίου, 36΄ Γουέσλεμ), Διγενής Ορ. – Οθέλλος 1-0 (44΄ Κουτούνας), ΑΣΙΛ – ΘΟΪ Λ. 0-0 τα αποτελέσματα στην Β’ Κατηγορία.

ΣΧΟΛΙΟ: Ισορροπημένη η αναμέτρηση είκοσι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η ΕΝΠ προσπαθεί να χειριστεί σωστά τα υπέρ της δεδομένα με την Ομόνοια Αραδίππου να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να πάρει ό,τι καλύτερο μπορεί από το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

77′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Πάλου, μέσα ο Γκένοφ.

81′ Νέα σπουδαία επέμβαση από τον Χριστοδούλου!

Ο Τσούρτσουριτς από δεξιά έκανε το γέμισμα σε εκτέλεση φάουλ, με τον πορτιέρο των «Περιστεριών» να διώχνει με γροθιές πριν γίνουν επικίνδυνοι οι της ΕΝΠ.

89′ ΓΚΟΛ! 0-2 για την ΕΝΠ!

O Kολοκούδιας από κοντά με ψύχραιμο πλασέ σφραγίζει την νίκη την ΕΝΠ και το πανηγύρι αρχίζει για τους φίλους της ομάδας του Παραλιμνίου.

90′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Έξω ο Σολάρι, μέσα ο Κοσμά

Eικόνα του αγώνα

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με 4-5-1 ξεκίνησε η Ομόνοια Αραδίππου και σε παράταξη 4-3-3 η ΕΝΠ με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο επιθετικά στο παιχνίδι και να δημιουργούν πρώτοι τις προϋποθέσεις για γκολ.

Η ομάδα του Παραλιμνίου κυρίως από το δεξί και αριστερό άκρο της επιθετικής γραμμής επιχείρησε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα των Αραδιππιωτών, ωστόσο ο Γιώργος Χριστοδούλου βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα και είπε «όχι» σε τουλάχιστον πέντε μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων.

Συγκεκριμένα, στο 2′, στο 15′ , στο 17′, στο 18′ στο 26′, στο 28′ και στο 40′ ο ταλαντούχος τερματοφύλακας των «Περιστεριών» απέκρουσε δυνατά σουτ στον στόχο από μακρινή και κοντινή θέση, κρατώντας την ομάδα του στο 0-0.

Η Ομόνοια Αραδίππου άντεξε την πίεση και στάθηκε γερά στο ημίχρονο μέχρι το 42΄της αναμέτρησης όταν ο Βασιλείου με χέρι παραχώρησε το πέναλτι στην ΕΝΠ και ο Κούλλης Παύλου που ανέλαβε την εκτέλεσή του δεν είχε κανένα πρόβλημα για να ανοίξει το σκορ.

Το 1-0 απέβαλε μεγάλη πίεση και άγχος από τους ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ που αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με τον κόσμο τους να μην σταματά να τραγουδά λεπτό.